İstisnai durumlarda Türk vatandaşlığına geçiş nasıl olur?

İstisnai durumlarda Türk vatandaşlığına geçiş nasıl olur?

İstisnai durumlarda Türk vatandaşlığına geçiş nasıl olur?

İstisnai Durumlarda Türk Vatandaşlığına Geçiş Nasıl Olur(Sporcular Ve Eğitim Görevlileri)

İstisnai durumlarda Türk vatandaşlığına geçiş nasıl olur? siz de bu konuda merak ettiğiniz tüm bilgilere bizimle ulaşabilir ve istisnai olarak Türk vatandaşı olmanın yollarını öğrenebilirsiniz. Kısa bir süre önce çıkan yönetmelik ile artık ülkemizde en az 250 bin dolarlık mülk satın alan herkese şartları sağlaması halinde Türk vatandaşlığı verildiğini belirtmek isteriz. Çeşitli sınırlamaları olsa da bu yönetmelik ile pek çok yabancı uyruklu kişi Türk vatandaşı olmak için başvuru yapmaya hak kazanmaktadır. Gerekli belgelerin de hazırlanması halinde ilgili makamlara başvurularak Türk vatandaşı olunabilir.

İstisnai durumlarda Türk vatandaşlığına geçiş nasıl olur? sorusu ise sizlere bilgi vermek istediğiniz konumuzun başlığıdır. Şimdi, mülk satın alma dışında başka hangi hallerde Türk vatandaşı olma hakkı elde edilebilir? bunlara değineceğiz. Öncelikle Türk vatandaşı doğuştan kazanılan bir vatandaşlık türüdür. Yani Türkiye’de doğan herkes Türk vatandaşı olarak kayıtlara geçer ve bunun ardından Türk vatandaşı olarak hayatını devam ettirir. Bunun yanında anne ve baba Türk olan ya da anne ve babadan biri Türk olan kişilerin çocuklarının da Türk vatandaşı almaya hak kazandığını söylemek mümkündür.

İstisnai Durumlarda Türk Vatandaşı Nasıl Olunur?

İstisnai durumlarda Türk vatandaşı olabilmenin çeşitli yolları vardır. Bu şekilde az önce yukarıda belirtmiş olduğumuz doğuştan vatandaşlık hakkı dışında diğer yollar ile Türk vatandaşı olunabilir. Tabi istisnai durumların da birtakım şartları vardır ve bunlara göre Türk vatandaşı hakkı kazanılabilir. Şimdi bunların neler oldukların daha yakından bakalım.

 • Türkiye’de kesintisiz olmak üzere en az 5 yıl kalanlar yetkili makam kararı ile Türk vatandaşı olabilir. Ancak bunun için bazı koşulların ön plana çıktığını söylemek yanlış olmaz. Türkiye’ye yerleşmesinde herhangi bir engel olmayan ve kendisi başta olmak üzere varsa bakmakla yükümlü olduğu kişileri de rahat bir şekilde geçindirmesi gerekir. Bunun yanında Milli Güvenlik ve kamu düzeni açısından da herhangi bir engel teşkil etmemesi önemlidir.
 • Türk vatandaşı olmak için Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek olan kanunlar ile yatırım kişiler de yine henüz reşit olmamış çocukları ile Türk vatandaşı olma hakkı kazanabilir.
 • Ayrıca ülkemize sanayi tesisi kuran ya da kurma düşüncesinde olanlar da aynı şekilde Türk vatandaşı olabilir.
 • Bilim ve spor başta olmak üzere ekonomik, sosyal, kültürel ve sanat gibi alanlarda gelişim sağlaması mümkün olan kişiler de Türk vatandaşlığına kabul edilir.
 • Diğer yandan turkuaz karta sahip olan kişiler ve bunların 18 yaşını geçmemiş olan çocukları da yine Türk vatandaşı olabilir.
 • Başka bir durum da vatandaşlığa alınması zorunlu olan kişilerdir. Bunlar arasında hem siyasi hem de diplomatik açıdan korunması gereken kişiler yer alır.
 • Göçmen statüsünde yer alan kişiler de ilgili makamlara bağlı olarak Türk vatandaşı olma hakkını elde edebilir.

Bunlar arasında dikkat çeken bir husus spor ve eğitim alanında faaliyet gösteren kişiler olmaktadır. Eğer bu kişilerin ülke içerisinde görev aldıkları alanda başarılı olmaları ve bunun yanında gelişim sağlamaları açısından ümit vermeleri Türk vatandaşlığına geçmeleri açısından onlara avantaj sağlar. Tabi kararı verecek olan her zaman yetkili makamlardır ve buna göre Türk vatandaşı olma hakkı kazanabilirler.

Türk Vatandaşlığının İstisnai Olarak Kazanılmasında Gerekli Olan Belgeler

İstisnai olarak Türk vatandaşlığına geçmek için gerekli olan bazı belgeler vardır ve bu belgeler tedarik edilmeden başvuru onaylanmaz. Bunun yanında başvuru sırasında istenen tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde hazır edilmesi ve ilgili makam verilmesi gerekir. Eğer belgeler bir eksiklik olursa Türk vatandaşlığına geçme süreci uzar ve bunun yanında hiçbir şekilde onay almak mümkün olmaz. Bu yüzden başvuru yapmadan önce tüm belgeleri gereken şekilde toplamak ve başvuru sırasında eksik belge olmamasına dikkat emek önemlidir. Peki, Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması için hangi belgeler gerekir? daha yakından inceleyelim.

 • İlgili makama verilecek olan başvuru formu
 • Beyaz fon üzerine biometrik olacak şekilde 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Noter onaylı Türkçe tercüme edilmiş olan pasaport ya da herhangi bir vatanı yok ise bunu gösteri belge
 • Başvuru yapan kişiye ait kimlik bilgilerini gösteren doğum ya da nüfus kayıt belgesi
 • Başvuruda bulunan kişinin 1. ya da 2. Derece statüsünde ve Türk vatandaşı olan herhangi bir yakını varsa bu kişilere ait nüfus kayıt örneği
 • Başvuru yapan kişiye ait medeni hali gösterir belge
 • Başvuruda bulunan kişinin evli olmasın halinde bu evliliği gösteren belge ve bunun yanında eşine ve çocuklarına ait nüfus kayıt belgesi örnekleri
 • Eğer başvuru yapan kişi boşanmış ise yapılan boşanmayı kanıtlayan belge ya da dul ise eşine ait ölüm belgesi
 • Başvuruda bulunan kişi sadece doğum yılını biliyorsa ve doğumuna ait ay ve günü bilmiyor ise ilgili başvuruya bu bilgilerin de eklenmesi için yaşadığı ülkeden alınan ve Türkçe tercüme edilmiş noter onaylı belge
 • Ayrıca hizmet bedelinin ödendiğini gösteren belge

Sporcuların ve Eğitimcilerin İstisnai Durumlarda Türk Vatandaşı Olma Yöntemi

Sporcuların ve eğitimcilerin istisnai durumlarda Türk vatandaşı olmaları için Turkuaz kart sistemi uygulaması bulunur. Bu uygulama ile eğitimciler, sanatçılar ve sporcular Türk vatandaşı verilerek Türkiye’de istihdam edilir. Sporculara ve eğitimcilere verilen Türk vatandaşlığı aslında ülkenin kalkınması açısından büyük bir önem arz eder. Alanında uzman olmuş kişilerin Türkiye’de istihdam edilmesi ülkeye olan katkısı bakımından tercih edilmektedir. 2017 yılında hayata geçen Turkuaz Kart sistemi ile bu tür kişiler Türkiye’de çalışma ve otura izni verilmeye başlanmıştır. Turkuaz Kart sistemi ile Türk vatandaşlığına başvurmak oldukça kolay olduğu gibi kısa zaman içerisinde de sonuç almak mümkün olur.

Genel olarak istisnai şekilde Türk vatandaşlığına geçişler arasında bunlar yer alır. Türkiye’de yatırım yapmak dışında kişilerin Türk vatandaşı olması için öncelikle gerekli belgeleri tamamlamaları ve bunun ardından ilgili kurumlara başvuruda bulunmaları gerekir. Ayrıca sürecin aksamaması adına belgelerin eksiksiz bir şekilde hazır edilmesi önemlidir.

Eğer siz de eğitimci ya da sporcuysanız ve bunun yanında Turkuaz Kart’a sahipseniz Türk vatandaşı olmak istiyorsanız, öncelikle gerekli olan belgeleri tamamlamanız ve bunun ardından ilgili makamlara başvurmanız gerekir. Sürecin başlamasının ardından bir süre sonra tarafınıza olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapılacaktır.